Strona główna      Mapa strony  Kontakt 

  O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z funduszami l

WĄGROWIEC – MIASTO (W) RUCHU

Pewnie już myślicie powrocie do szkół – w końcu jest połowa sierpnia. Doskonale wiemy, że akurat najbliższe dwa tygodnie to niezła krzątanina – tu bieganie za zakupem zeszytu, tu polowanie na farby i bloki techniczne… Nie zapomnijcie o wolnym czasie, który możecie wykorzystać bardzo produktywnie – na następnej eko-wycieczce z Syriuszem. Szkoda czasu na leniuchowanie! Wybierzmy się wraz z Syriuszem na kolejną z naszych eko-wycieczek w ramach akcji „O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami”. Tym razem dowiemy się, czy ruch może służyć ekologii – a w tym celu pojedziemy do Wągrowca.

 

Poruszać się i podróżować możemy na różne sposoby. Wągrowiec nie jest daleko – moglibyśmy namówić rodziców np. na wycieczkę samochodem. Ale nasz sposób poruszania się także wpływa na środowisko – dlatego do Wągrowca wybierzemy się jednym z bardziej zielonych środków transportu – koleją. Dobrze się składa, bo właśnie rok 2021 Komisja Europejska ogłosiła Rokiem Kolei, aby zachęcić jak najwięcej Europejczyków do wyboru właśnie tego środka transportu. To już chyba nasza mała tradycja – podróż zaczniemy na dworcu Poznań Główny i wsiądziemy w niskoemisyjny szynobus. A co to takiego ta niskoemisyjność? Jeśli mówimy o niskoemisyjnych środkach transportu, oznacza to, że wydzielają one mniej szkodliwych spalin i gazów cieplarnianych. Warto zaznaczyć, że zakup niskoemisyjnych środków transportu jest wspierany przez Unię – np. zakup nowoczesnych szynobusów, którymi właśnie jedziemy został współfinansowany ze środków unijnych WRPO 2014-2020). 

 
 
Fot. Koleje Wielkopolskie -  nowoczesny zespół trakcyjny
 
Na ruch i poruszanie się – tak, aby transport był szybki, a jednocześnie przyjazny środowisku wpływ ma także infrastruktura. Trasa kolejowa, która prowadzi do Wągrowca także była modernizowana z wykorzystaniem środków unijnych (WRPO 2007-2013). Dzięki unowocześnieniu trasa do Wągrowca powinna zająć nam około godziny. Ponadto na odnowionej trasie kolejowej pociągi jeżdżą ciszej – to nie tylko wpływa na komfort naszej podróży. Hałas to także zanieczyszczenie środowiska – zmienia zachowania zwierząt i jest 
w stanie zmusić je do zmian siedlisk. A w hałasie cierpi też człowiek – hałas może skutkować apatią, rozdrażnieniem, zmęczeniem, a także problemami ze słuchem. Warto więc podróżować cicho!
 
W Wągrowcu wysiądziemy przy pięknie odnowionym dworcu – jest on częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Centrum powstało także dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich (WRPO 2014-2020). Władze Wągrowca postawiły na przemyślane rozwiązania – w ramach projektu powstały ścieżki rowerowe – dla mieszkańców lubiących poruszać się rowerami, parking samochodowy – dla tych bardziej zmotoryzowanych, chodniki dla pieszych. Ale to nie wszystko. Przewidziano także zakup czterech autobusów niskoemisyjnych, dzięki którym mieszkańcy mogą przemieszczać się po mieście. Jeden z nich jest całkowicie elektryczny. Wągrowiec stawia także na wsparcie osób, które wybierają nowoczesne samochody elektryczne – w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym zamontowano także stację ładowania takich pojazdów. 
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – Zintegrowane Centrum Komunikacyjne
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – Autobus o napędzie elektrycznym
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – Stacja ładowania samochodów o napędzie elektrycznym
 
Jeśli już mowa o ruchu – nam też trochę ruchu nie zaszkodzi. Wągrowiec to miasto, w środku którego jest jezioro! Dlatego wybierzemy się nad kąpielisko i na stadion. Idąc w kierunku miejskiego kąpieliska, będziemy przechodzić obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej. Możemy nawet na chwilkę tam wstąpić, ponieważ czeka tam na nas eko – atrakcja! W ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych (WRPO 2014-2020) biblioteka została wyposażona w pięć Światowitów (a tak, Światowid był bogiem Słowian. Tym, który wszystko widział dookoła). Są to drewniane słupy z obracającymi się dookoła kostkami, na których zamieszczone są grafiki o tematyce ekologicznej. Dzięki drugiej części tego samego projektu w Wągrowcu będzie jeszcze piękniej – poprzez rozbudowę miejskiego EKO parku mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomostu i tarasu edukacyjnego, miejsca na ognisko, kina plenerowego, szlaku edukacyjnego. Oczywiście w parku pojawią się także nowe nasadzenia. Jest to jeszcze jeden powód, aby ponownie odwiedzić Wągrowiec w przyszłości. 
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – Centrum Edukacji Ekologicznej
 
Kąpielisko miejskie to wspaniałe miejsce do wypoczynku nad wodą. Jeśli lubicie ruch i aktywne formy wypoczynku, to miejsce musi znaleźć się na Waszej liście odwiedzin. Ponieważ z kąpieliska korzysta dużo mieszkańców, należało je wyremontować. Środki na ten cel były także pozyskane częściowo z funduszy unijnych (WRPO 2007-20013). Dzięki temu na kąpielisku jest bardzo bezpiecznie – możemy w upalne letnie dni kąpać się tam do woli. A kto moczyć się nie lubi, ten może wylegiwać się bezkarnie na pomostach – odnowionych dzięki funduszom. 
 
 
Fot. Zbigniew Tomczak, Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – widok na kąpielisko miejskie
 
Nieopodal kąpieliska znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji.  To miejsce także zyskało dzięki funduszom unijnym (WRPO 2007-2013). W myśl zasady w zdrowym ciele, zdrowy duch, dla mieszkańców Wągrowca przy pomocy środków europejskich wyremontowano stadion lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim. Ruch i aktywność fizyczna znacznie wpływa na nasze samopoczucie – doradza się średnio 30 min aktywności dziennie w postaci spaceru, biegu czy jazdy na rowerze. Stadion to raj dla biegaczy – czterotorowa bieżna tworzy owal o dystansie 400m. Biegać można też sprintem – na sześciotorowej prostej o dystansie 100 i 110 m. Ścigamy się? 
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Wągrowcu – stadion lekkoatletyczny
 
Po tak intensywnym biegu i zabawach na powietrzu czas wrócić do domu. Wągrowiec kryje jeszcze wiele ciekawych atrakcji, więc z pewnością odwiedzimy go ponownie. Przemieszczanie się i nasze codzienne wybory środków transportu – szynobus czy rower lub samochód elektryczny – ma wpływ na środowisko. Wybierając bardziej przyjazne środowisku formy transportu wybieramy jednocześnie czystsze powietrze i mniej hałasu. A Ty? Jaką formę wybierasz najczęściej? Podziel się z nami pomysłami  i napisz na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

 


 
więcej  powrót   

aktualnosci archiwum